باطری

باطری ماشین

باطری ماشین

یکی از مهم‌ترین توصیه‌های پزشکان این می باشد که هر فرد عادی، طی فصول منظمی آزمایش دهد. باطری ماشین هم یکی از قطعاتی است که نیاز به بررسی و بازبینی دوره‌ای دارد. آزمایش‌های مختلف چکاپ موجب می‌شوند که اگر در مرحله آغاز یک بیماری خاص هستیم، خیلی زود متوجه شده و برای پیشگیری و درمان اقدام کنیم. ماشین هم مانند انسان نیازمند آزمایش‌های مختلف و چکاپ دوره‌ای است تا اختلال‌های جزئی آن مشخص شود و قبل از اینکه به مراحل حاد برسد، رفع شود. تست باتری ماشین یکی از آزمایش‌هایی است که سالی دو‌‌‌ بار باید انجام شود. 

باطری
وضعیت باطری

اهمیت تست باطری ماشین

باتری ماشین قطعه بسیار مهمی از ماشین شما است. یکی از وظایف اصلی باتری این است که  هنگام روشن شدن موتور ماشین، جریان برق را فراهم کند. علاوه بر این، زمانی که موتور ماشین خاموش است،  باتری ماشین  می تواند جریان برق را برای دستگاه های مختلف ماشین شما فراهم کند. به عنوان مثال، ضبط صوت، دزدگیر خودرو و دیگر وسایل. هنگامی که موتور ماشین خاموش است. البته تمام این موارد بستگی به سطح نرمال شارژ باتری خودرو دارد. شما باید سالیانه دو بار سطح شارژ باتری خودرو را بررسی کرده و در صورت لزوم آنرا به موقع شارژ کرده یا  باتری خودرو را تعویض کنید. برای نیاز به بررسی سطح شارژ باتری ماشین نیاز به یک ولت سنج دارید.

وضعیت طبیعی باطری ماشین

باید ولتاژ باتری را بررسی کنیم. هنگامی که باتری ماشین کاملاً شارژ باشد، ولتاژ آن در حالت خاموش ۱۲/۶ ولت و در حالت روشن ۱۳/۷ تا ۱۴/۷ ولت است با استفاده از یک ولت متر برای آگاهی از میزان ولتاژ باتری، کار را بسیار آسان می‌کند.

اندازه‌گیری ولتاژ باطری ماشین

اول سوئیچ را کامل بسته و چراغ‌های ماشین را خاموش کنید. بعد کابل قرمزرنگ ولت متر را به قطب مثبت باتری با علامت + وصل کنید. حالا کابل سیاه‌رنگ ولت متر را به قطب منفی باتری با علامت – متصل کنید. در یک دمای طبیعی، مثلاً ۲۶ درجه سانتی‌گراد، ولتاژهای باتری نمایانگر وضعیت شارژ آن می باشند.

وضعیت-باطری
وضعیت-باطری

پیامدهای شارژ کم باطری ماشین

اگر باتری ماشین خودر برای مدت‌زمان زیاد، کم شارژ باشد، به دلیل سولفاته شدن به باتری آسیب وارد می‌شود. باتری خراب و آسیب‌دیده برق‌رسانی به اجزای دیگر خودرو را با مشکل مواجه می‌کند.

عوامل مؤثر بر شارژ باطری ماشین

 1. کاهش دما سبب می‌شود که باتری ماشین زمان بیشتری برای شارژ شدن نیاز داشته باشد.
 2. ناخالصی‌ها و آلودگی‌ها در محلول الکترولیت باعث اختلال در شارژ باتری می‌شوند.
 3. صفحه‌های کوچک‌تر زودتر از صفحه‌های بزرگ‌تر شارژ می‌شوند.
 4. در فرایند شارژ باتری، حباب‌هایی از نیتروژن و اکسیژن ایجاد می‌شود. اگر این حباب‌ها خارج شوند، مواد فعال در واکنش‌های شیمیایی از بین می‌روند و باتری در زمان طولانی‌تری شارژ می‌شود.

علائم خرابی باطری ماشین چیست؟

اگر باتری ماشین خود را تست نکرده‌اید و در عملکرد ماشین با مشکل مواجه شده‌اید، علائم زیر می‌تواند نشانگر خرابی باتری خودروی شما باشد:

 1. موتور استارت می‌خورد اما روشن نمی‌شود
 2. موتور استارت نمی‌خورد و چراغ پشت کیلومتر روشن نمی‌شود
 3. موتور گاهی خوب استارت می‌خورد گاهی بد
 4. استارت زدن در هوای سرد بسیار سخت است
 5. مدام مجبور به اتصال باتری به باتری هستید
 6. قبل از روشن شدن موتور، هیچ چراغی روشن نمی‌شود
 7. هنگام رانندگی چراغ‌ها بسیار ضعیف عمل می‌کنند
وضعیت.باطری
وضعیت باطری

مدت‌زمان شارژ باطری ماشین توسط دینام چقدر است؟

بستگی به میزان شارژ، قبل از شروع رانندگی دارد. اگر تست باتری ماشین به طور مرتب انجام شود، از روی زمان شارژ باتری می‌توانید خرابی‌های ناگهانی را متوجه شوید. به‌طورکلی در صورت رانندگی در بزرگراه‌ها حدود ۳۰ دقیقه زمان برای شارژ باتری لازم است و با رانندگی در شهر شارژ باتری ماشین حدود یک ساعت به طول می انجامد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
اسکرول به بالا