دلایل لرزش موتور خودرو

۸ دلیل لرزش غیر عادی موتور خودرو

دلایل لرزش موتور خودرو

لرزش غیر عادی موتور خودرو از مسائلی است که ممکن است در هنگام رانندگی و زمانی که سوار بر خودرو هستید، آن را تجربه کرده‌ باشید. این اتفاق گاهی می‌ تواند ناشی از مشکل درون موتور و گاهی ناشی از یک عامل خارجی باشد. در زیر دلایل لرزش موتور خودرو را آورده ایم:

۱- شمع‌ ها

یکی دیگر از دلایل لرزش موتور خودرو، مشکل در شمع‌ ها است. اگر تشخیص داده شد که شمع‌ ها معیوب می باشند، باید این قطعه را تعویض کنید.

۲- دمپر میل لنگ

یکی از دلایل لرزش غیر عادی موتور می‌ تواند ناشی از وجود مشکل در دمپر میل لنگ باشد. نقش این قطعه کاستن از لرزش هنگام کار کردن بوده و در صورت خرابی خودرو دچار لرزش غیرعادی خواهد شد.

۳- هوای بسیار سرد از دلایل لرزش موتور خودرو

در هوای سرد، موتور خودرو لرزش بیشتری خواهد داشت. این موضوع را زمانی حس می‌ کنید که پس از یک شب تا صبح ماندن خودرو در سرما، موتور خودرو خود را استارت می‌ زنید. اگر دلیل لرزش موتور هوای سرد باشد، رفته رفته لرزش آن پس از رسیدن به دمای مناسب کم خواهد شد.

۴- مشکلات موتور خودرو

گاهی اوقات لرزش خودرو ناشی از مشکلات موتور آن است، مثلا به موتور به اندازه ی کافی سوخت، هوا و یا جرقه که برای روان کار کردن آن نیاز می باشد، نمی‌ رسد. نشانه‌ هایی از لرزش خودرو که ممکن است مربوط به موتور خودرو باشد شامل موارد زیر است:

 • در محدوده های سرعت های خاص بریده بریده تکان خوردن
 • لرزیدن و یا تکان خوردن خودرو در حین شتاب بالا
 • ماشین ابتدا خوب شروع به کار می کند ولی بعد از مدتی به لرزش در می آید.

این نشانه ها ممکن است ناشی از مشکل شمع خودرو باشد و یا در صورتی که شمع مشکلی ندارد ممکن است ناشی از سیم متصل به شمع خودرو باشد که نیاز به تعمیر و یا تعویض می باشد.

۵- محورها و کمک‌ ها

هنگامی که ضربه شدید به خودرو و چرخ‌ ها وارد گردد، محور های خودرو و کمک‌ ها ممکن است آسیب ببینند. از طرفی اینبخش ها نقش کاهش لرزش پیشرانه را دارند و در صورت آسیب دیدگی باعث انتقال لرزش موتور به اتاق خودرو خواهند شد.

۶- مشکل ترمز خودرو از دلایل لرزش موتور خودرو

اگر لرزش خودروی شما در حین ترمز بیشتر می‌ شود اولین احتمال این خواهد بود که ممکن است روتر ترمز شما تاب خورده است. روتر یک دیسک نقره‌ای شفاف می باشد که به یک سیستم ترمز مجهز است. این قسمت می‌ تواند در اثر پارگی و یا سائیدگی دچار تغییر شکل گردد. بهتر است به یک متخصص درباره وضعیت لنت‌ های ترمز خود بگویید تا او شما را راهنما نماید.

دلایل لرزش موتور خودرو

۷- مشکلات اکسل (محور چرخ خودرو)

وسایل نقلیه ی ما دارای قسمت‌ های چرخشی و رفت و برگشتی بسیاری می باشد که برای کار کردن درست باید در جای مناسب قرار بگیرند. اگر اکسل در خودرو خم شود ممکن است تکان‌ هایی در خودرو ایجاد کند و این مشکل با افزایش سرعت خودرو، بیشتر خواهد شد. مشکل اصلی در این بخش مربوط به بررسی محور چرخ‌ ها می‌ باشد. زیرا این محور بخشی از قدرت موتور خودرو را به چرخ‌ ها منتقل می‌ کند و اگر مشکل پیدا کند یکی از آثار آن لرزش خودرو خواهد بود.

۸- ایراد داشتن تایر خودرو

مشکلات تایر خودرو دلیل اصلی از دلایل لرزش موتور خودرو است،  زیرا تایر یکی از اجزای اصلی برای حرکت خودرو می باشد و می‌تواند منبع اصلی لرزش خودروی شما باشد. از دلایل اصلی ایجاد لرزش توسط تایر خودرو می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • اگر ماشین شما در سرعت‌ های خاص می لرزد نیاز به بالانس چرخ دارد.
 • تایر ها آج‌ های جداگانه‌ ای دارند و در صورت از بین رفتن این آج‌ ها حتما باید تایر خودرو را تعویض کنید.
 • سائیده شدن غیر یکسان تایر

ممکن است گاهی اوقات مشکل لرزش خودرو از تایر آن نباشد  ولی شرایطی وجود دارد که عملکرد تایر خودرو را با مشکل مواجه کند مانند مشکل داشتن آسفالت خیابان. مواردی که در بالا ذکر کرده ایم، تنها مواردی نیستند که باعث لرزش خودرو می‌شوند. بنابراین هر زمان که دچار شک و تردید شدید حتما با ما تماس بگیرید.

دلایل لرزش موتور خودرو در هنگام حرکت اولیه

وجود هر گونه اشکال در هنگام به حرکت در آوردن اولیه خودرو، می‌ تواند به وجود اشکال در سیستم کلاچ نیز مربوط باشد. یکی از اشکلاتی که ممکن است برای رانندگان در هنگام حرکت اولیه خودرو پیش آید، لرزش خودرو در ابتدای حرکت باشد. در این حالت شما خودرو را روشن کرده و تا هنگامی که پای خود را روی کلاچ می فشارید، هیچ مورد غیر طبیعی خاصی را مشاهده نمی کنید اما به محض اینکه خودرو را در وضعیت دنده یک قرار می دهید و پای خود را به آرامی از روی کلاچ بر می‌ دارید (اصطلاحا نیم کلاچ می کنید) تا خودرو  شروع به حرکت کند، متوجه یک سری لرزش‌ های شدید و ناخوشایند از خودرو می شوید که تا حرکت کامل خودرو، ادامه دارد. با این حال ما در ادامه مهم ترین دلایل لرزش موتور خودرو در ابتدای حرکت و نیم کلاچ شوند را آورده ایم.

 1. تابیدیگی و وجود سائیدگی در فلایول
 2. تمام شدن دیسک و صفحه
 3. چرب شدن و کثیفی در صفحه کلاچ
 4. فرسوده شدن فنرهای خورشیدی کلاچ
 5. فرسوده شدن فنرهای ضد پیچش یا مارپیچی در صفحه کلاچ

تمامی مشکلاتی که در بالا ذکر شد، می‌ توانند از دلایل لرزش موتور خودرو در ابتدای حرکت باشند. با بروز هر یک از این موارد، خودرو در هنگام حرکت اولیه با مشکل مواجه شده و دچار لرزش خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا