نگهداری-خودرو-در-زمستان

نگهداری خودرو در فصل زمستان

نگهداری خودرو در فصل زمستان

اگر شما صاحب یک خودروی شخصی هستید، احتمالا دانستن نحوه ی نگهداری خودرو در فصل زمستان از دغدغه‌ های شما خواهد بود. با تغییر فصل و آمدن ماه‌ های سرد سال، سیستم خودروی شما باید با شرایط آب و هوایی جدید هماهنگ گردد تا بتواند بهتر عمل کرده و دچار مشکل نشود. این عمل نیازمند این است که شما به‌ عنوان مالک خودرو، بازبینی کلی از وسیله نقلیه خود انجام بدهید.

برای این کار نیاز به تخصصی نخواهید داشت، فقط کافی است نکاتی که مربوط به مراقبت از خودرو در فصل سرما است را بدانید. توجه به این نکات کمک می‌ کند تا خودروی شما کمتر دچار خرابی و آسیب شود. به همین منظور رعایت چند توصیه ضروری که در ادامه خواهیم گفت، شما را از خطرات احتمالی در آینده دور و سلامت خودرو و سرنشینان آن را تضمین خواهد کرد.

1. کنترل روغن موتور

استفاده از روغن موتور مرغوب و متناسب با مکانیک خودروتان یکی از عوامل بسیار مهم در کارکرد صحیح موتور خودرو می باشد. البته بهتر است با تغییر فصل، روغن موتور خودرو را هم تعویض نمایید. روغن موتور همانند خون در رگ‌ های موتور خودرو است که باید دارای دو مشخصه کیفی باشد: اول عددی که به عنوان گرانروی یا ویسکوزیته شناخته می‌ شود، که به میزان غلیظ یا رقیق بودن (مقاومت سیال در برابر لغزیدن و جاری‌ شدن) روغن می گویند که برای مثال با اعدادی نظیر ۳۰ ـ ۵، ۴۰ ـ ۱۰، ۵۰ ـ ۲۰ و … شناخته می‌ شود.

هرچه عدد بازه سمت راست بیشتر باشد، روغن غلیظ‌ تر و در خودروها برای استفاده در فصول گرم مناسب‌ تر می باشد. برای مثال روغن ۴۰ ـ ۱۰ از ۵۰ ـ ۲۰ رقیق‌ تر خواهد بود. پس توصیه می نماییم در خودرو های قدیمی‌ تر، در فصل زمستان از روغن رقیق‌ تر نظیر ۴۰ ـ ۱۰ استفاده کنید. همچنین شاخصه بعدی روغن، میزان کیفیت آن است که با حروفی مانند SN، SL، SM و… شناخته می‌ شود که البته هر نوع از روغن ها، بسته به تکنولوژی موتور خودرو استفاده می‌ گردد.

2. گرم کردن خودرو پیش از حرکت

برای نگهداری خودرو در زمستان، متاسفانه در بین عموم شایع شده است که در روز های سرد، پس از استارت زدن خودرو باید چند دقیقه به طور درجا کار کند تا گرم شود. اما بهترین روش برای گرم کردن پیشرانه خودرو این است که پس از استارت، آرام آرام شروع به حرکت کنید و از فشارهای ناگهانی بر روی پدال گاز بپرهیزید، پس از چند دقیقه حرکت با دنده سنگین و عادی شدن وضع پیشرانه، می‌ توانید سرعت خود را افزایش بدهید؛ با این روش، اولا از اتلاف سوخت و آلودگی بی دلیل هوا پیشگیری می شود، ثانیاً انتقال دما در بخش‌ های گوناگون پیشرانه بهتر انجام می‌ گیرد، همچنین جعبه دنده و سیستم انتقال نیرو نیز همزمان با پیشرانه به مرور زمان گرم و آماده می‌ شود.

نگهداری-خودرو-در-زمستان

3. توجه به سیستم ترمز برای نگهداری خودرو در زمستان

مجموعه ترمز یکی از مهم‌ ترین بخش های خودرو در نگهداری خودرو در زمستان است. به وجود آمدن ایرادهای کوچک در این مجموعه شاید در روزهای آفتابی و جاده‌ های خشک چندان خود را نشان ندهد، ولی در روزهای برفی و مسیر های لغزنده می‌ تواند موجب حادثه‌ ای ناگوار برای شما و همسفرانتان شود؛ برای مثال چنانچه پدال ترمز به درستی تنظیم نشود و یا چرخ‌ ها به اندازه نسبتا برابر نیروی ترمز را دریافت نکند، با ترمزگیری، تعادل خودرو در مسیر های برفی از دستتان خواهد رفت.

4. مراقبت از سلامت باتری

باتری از دیگر بخش‌ های خودرو است که هنگام کاهش دمای هوا به احتمال زیاد بیش از هر بخش یا قطعه دیگری دچار مشکل خواهد شد؛ پس به مراقبت بیشتری نیاز دارد. در دمای صفر درجه باتری تقریبا نیمی از قدرت خود را برای استارت خودرو از دست خواهد داد. پس اگر قرار است که مثلا خودرو شما ۲۴ ساعت در هوای سرد باقی بماند، بهتر است آن را روشن کنید و به پیشرانه اجازه دهید که ۱۵ تا ۲۰ دقیقه کار کند تا از شارژ بودن باتری مطمئن شوید یا در هوای سردتر از مرگ آن جلوگیری کنید.

با ضعیف شدن باتری خودرو، استارت زدن خودرو در فصل زمستان با مشکل رو به رو شده و همچنین ممکن است باتری توان کافی برای استارت سر صبح که موتور کاملاً سرد می باشد را نداشته باشد. علاوه بر این باتری خودرو، سه تا چهار سال عمر مفید دارد و در صورت گذر از این مدت زمان ممکن است با مشکل رو به رو شوید؛ پس لازم است سلامت باتری را مد نظر قرار دهید.

5. توجه به باد و فشار تایر ها

همانطور که می‌ دانید، حجم باد داخل تایر با تغییر فصل کم و زیاد می‌ شود. برای اینکه باد تایرهای خودروی شما همیشه در وضع مناسبی قرار داشته باشد، باید تنظیم باد خودرو را به صورت دوره‌ ای انجام دهید. پس پیش از هر چیز توصیه مهم ما به شما این خواهد بود که باد تایر خودرو را متناسب با فصل سرما تنظیم نمایید. لاستیک های کم باد خودرو بسیار خطرناک بوده و ممکن است که شما را با مشکل رو به رو کند؛ به ویژه در هوای سرد یا هنگام بارندگی که خیابان‌ ها و جاده‌ ها لغزنده است، کارآیی ترمزهای شما را کاهش داده و کنترل خودرو را سخت‌ تر خواهد کرد. همچنین اگر تایرهای خودروی شما کم باد باشد، سوخت بیشتری مصرف می‌ کند. تایرها نقشی مهم در کنترل خودرو دارد؛ پس نیاز به بررسی پی در پی دارند.

6. استفاده از ضد یخ

از ابتدایی‌ ترین کار هایی که به عنوان مالک خودرو باید با آغاز فصل زمستان انجام دهید، این است که از ضد یخ مناسب برای رادیاتور خودرو استفاده نمایید. همچنین برای بالابردن کارایی آن، بهتر است هر دو سال یک بار مایع موجود در رادیاتور را کاملاً عوض کنید. بنابراین اگر مدت زیادی است که از محتویات رادیاتور خودروی خود بی‌ خبر هستید، بهتر است هم اکنون فکری به حال آن بکنید. نسبت ترکیب ضد یخ با آب رادیاتور (ترجیحا آب مقطر و فاقد املاح) بسته به دمای هوا روی قوطی حاوی ضد یخ درج می شود، ولی به طور کلی برای آب و هوای ایران اغلب ترکیب ۲۵ تا ۵۰‌ درصد ضد یخ با آب رادیاتور کافی است.

7. بررسی مایعات موتور جهت نگهداری خودرو در زمستان

هنگامی که هوا سرد می‌ شود، مایعات درون پیشرانه خودرو فشرده خواهد شد، پس ممکن است به خوبی در قسمت‌ های گوناگون گردش نکند. پیش از آغاز سفر روزانه‌ تان، بهتر است چند دقیقه‌ ای وقت بگذارید و مایعات خودروتان از قبیل روغن، ضد یخ، روغن هیدرولیک، روغن گیربکس و روغن ترمز را چک کنید و از وضع مناسب آن ها مطمئن شوید. همچنین نیاز است در هوای بسیار سرد پیش از حرکت اجازه دهید خودرو ۱۰ دقیقه در حال در جا کار کند؛ این کار به گردش مایعات در همه قسمت‌ ها کمک خواهد کرد. فراموش نکنید که مایع شیشه شور هم باید به اندازه در مخزن موجود باشد، چون هنگام بارندگی یا رانندگی در مسیر هایی که آب و برف بر سطح شیشه می‌ نشیند، به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

نگهداری-خودرو-در-زمستان

8. کنترل چراغ‌ های داخلی و خارجی

چراغ‌ ها از مهمترین بخش‌ های خودرو محسوب می شوند. چنانچه چراغ‌ ها وظیفه خود را به خوبی ایفا نکنند، به احتمال زیاد موجب حوادث ناگوار شود. چراغ‌ ها باید به طوری تنظیم شوند که دید مناسبی را در شب تأمین کنند. تصور کنید به خاطر روشنایی کم یا تنظیم نادرست چراغ‌ ها ناگهان با سطحی یخ زده رو به رو شوید، در این صورت فرصتی برای واکنش مناسب ندارید و ممکن است کنترل خودرو به کاری دشوار تبدل شود.

9. معاینه فنی را از یاد نبرید

در نگهداری خودرو در زمستان، درست همانند سر زدن خودمان به پزشک، بد نیست گاه و بی گاه خودروی خود را هم به متخصص آن بسپارید تا از سلامت تمامی اجزا اطمینان حاصل نمایید. یک مکانیک خبره شما را از وضع سیستم‌ ها و قطعات گوناگون خودرو از قبیل رادیاتور، ترمز و … با خبر کرده و در همین حین به شما اطمینان خواهد داد که مایعات گوناگون آن از جمله ضدیخ، روغن ترمز، روغن موتور و … در چه سطحی هستند. همچنین بهتر این است که همیشه حداقل نیمی از باک خودرو را پر کنید تا مبادا لوله‌ های انتقال سوخت یخ بزند و تعویض روغن قبل از زمستان هم ایده‌ ی خوبی است. در صورت نیاز می توانید با امدادگران ما در تماس باشید

10. بازبینی یا تعویض برف پاک کن‌ ها در نگهداری خودرو در زمستان

برف پاک کن‌ ها هرچند قطعاتی ساده هستند، ولی نقش خیلی مهمی دارند. تصور کنید در یک روز برفی یا بارانی در حال رانندگی در پشت خودرویی سنگین باشید. برف پاک کن‌ های شما باید بتواند برف و باران و همچنین قطرات ریز و البته آلوده رها شده از خودروی جلویی را از روی شیشه جلو پاک کنند. اغلب هر ۶ ماه یک بار باید برف پاک کن‌ ها با نمونه‌ های جدید تعویض گردد. استفاده از محلول‌ های شیشه شوی هم می‌ تواند به عملکرد برف پاک کن‌ ها کمک کند. زمانی که می‌ خواهید تیغه‌ های برف پاک کن را تعویض کنید، مراقب قسمت‌ های لاستیکی و بخش فلزی تیغه باشید، زیرا با اندکی بی‌ دقتی این دو بخش دچار آسیب خواهد شد و تیغه کاملاً نو هم چسبندگی خود را به سطح شیشه را از دست می‌ دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا